Vítejte na nových stránkách Slováckého krúžku Lužice.

Zhodnocení chasovního roku 2012

20.12.2012 v 19:54 přidal

Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vám oznámit, že Slovácký krúžek Lužice ani letos nezahálel a uspořádal pro Vás spoustu zajímavých akcí. Rok chasy začíná volbou stárka, která se nám opět blíží. Ta loňská byla těžká a složitá. Zájem byl veliký. Jednotliví kandidáti museli prokázat, že jsou dostatečně schopní vykonávat tuto zodpovědnou funkci. To dokazovali hned v několika disciplínách, v nichž nakonec zvítězili, a stárky se stali, ku radosti svých rodin, zejména maminek, tito švarní šohajé Adam Hromek a Tomáš Soustružník. V podobném duchu byly 1. ledna zvoleny stárky Kristýna Bravencová a Michaela Zálešáková.

 

01

 

Zatěžkávací zkouškou nového vedení byl krojový ples 28. ledna. Stárci se toho chopili s chutí a vervou. „Po guláši od Hromka, zvraceli jsme u stromka.“ K poslechu a tanci hrála dechová hudba Podlužanka i dětská cimbálová muzika z Lužic. Netradičním zpestřením bylo vystoupení súdné stolice a Lužičánku. Beseda – moravská, kolečka – 2 x domácí, 1 x mužáci s vdanými ženami, 1 x Mikulčice, 1 x Hodonín, 1 x folklorní soubor Velen. „Akce byla zdařilá, Magdaléna zářila.“
02
18. února byl fašaňk s rekordní účastí masek. K vidění byli například žid, kominík, nevěsta s ženichem, cvičné záchranářky, zdravotní sestřička, Červený karkulák, drtičky a tanec podšable v podání šohajú doprovodila mexická kapela s kapelníkem Pedro Ramirézem. Večer jsme si užili zábavu v sokolovně a pochovali basu. „Odpusť, baso, mužákom, tym zeleným bubákom.“

Velikonoční košt vín se uskutečnil na Velikonoce, konkrétně 8. dubna. Sešly se nejlepší vzorky od místních i přespolních vinařů, zahrála a zazpívala Neoveská cimbálová muzika. Před půlnocí se uzavřely všechny východy ze Sokolovny a děvčata, která měla štěstí a zůstala uvnitř, byla po zásluze odměněna. S jistotou můžeme tvrdit, že nebudou prašivá do konce života. Mělo to dokonce takový úspěch, že si holky vyžádaly ještě nášup u sebe doma.
04
A dostáváme se k hlavní akci Slováckého krúžku a tou jsou Cyrilské hody, které byly v termínu 7. – 10. července. Jako mávnutím kouzelného proutku, po týdnu dřiny a strádání všech členů chasy, u obecního úřadu vyrostlo zelené. Hody mohly začít! V sobotu byl předhodový večer pořádaný mužáky a obcí. Z nabitého programu vypíchněme alespoň naše vrtěné a husarský verbuňk, které jsme dlouho a pilně nacvičovali. Letošní hody také aspirovaly na zápis do Guinessovy knihy rekordů v kategorii: Největší počet kapel hrajících na jedněch hodech. Hráli nám totiž Vacenovjáci, Stříbrňanka, Skaličané a Legrúti. Na vyjádření k zápisu stále čekáme, ale je to jen formalita. Více detailů o hodech jste se mohli dozvědět v minulém čísle zpravodaje.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P1060955
Na vinobraní, 15. září, nám hrála dechová hudba Hovorané. Průvodem jsme od Starého kvartýru přišli k obecnímu úřadu, kde stárek za všechny přítomné vinaře a chasu požádal pana starostu o povolení Vinobraní. Ten nebyl proti, ale mělo to tradičně pár háčků. Nejprve se jedna stařenka s kleptomanskými sklony pokusila kolem všech přítomných propašovat sousedovy dýně. Policajt byl ovšem muž na svém místě, lup zabavil a milou důchodkyni ještě zběžně prošacoval. Z obsahu jejích kapes usoudil, že by mohlo jít o větší rybičku. Vzal ji na stanici a tam se podle otisků prstů zjistilo, že stařenka je mezinárodně hledaný zloděj ovoce a zeleniny. Byla okamžitě vzata do vazby. Místním zemědělcům určitě spadl ze srdce velký kámen. Po tomto drobném incidentu vyhlásila paní místostarostka soutěž v několika vinařských disciplínách. Podle předpokladů zvítězil vinař z nejpovolanějších, Martin Půček. Práci měl poněkud usnadněnou, protože někteří ze soutěžících drželi koštéř v ruce poprvé a místo tahání do něj foukali či se jeho spodkem „přicucli“ ke dnu kýblu a ne a ne se odlepit. Po soutěži jsme od vinařů převzali velký hrozen z dosud neuznané odrůdy Cabernet vlašský (vyznačuje se velkými, až 40 kg těžkými modro-žlutými hrozny). Pak se šlo ke kostelu, kde nám pan farář hrozen posvětil, a zábava na Lidovém domě byla zahájena. Tancovalo se, zpívalo, pilo (hodně) a hotaři hlídali (marně). Zkrátka bylo veselo. Rozcházeli jsme se až za rozbřesku a někteří až dlouho po něm.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Všem, kteří nás během roku podporovali, bychom chtěli moc poděkovat a pevně věříme, že se budeme potkávat na našich akcích i v příštím roce. Příležitost k tomu bude už v lednu, konkrétně 12. Ledna 2013, na Krojovém plese. Hrát bude DH Legrúti. A také 9. února 2013, kdy bude fašaňková obchůzka s večerní zábavou na sokolovně. Všechny Vás co nejsrdečněji zveme.

M+A+O