Vítejte na nových stránkách Slováckého krúžku Lužice.

12 let v řetězech

20.2.2014 v 11:58 přidal

Tvrdá otrokářská práce na bavlníkových plantáží, bičování od kterého musíte odvrátit zrak, nádherná hudba Hanze Zimmera, strhující výkony Chiwetele Ejiofora a Michaela Fassbendera. Tohle všechno nabízí film o osudu afroameričana Solomona Nortnona. Příběh je natočen na motivy autobiografické knihy skutečného Solomona Nortnona, který žil v New Yorku v 19. století.

Film začne plynulým úvodem do tehdejší doby a nastiňuje politickou situaci severní části Spojených státu.Na prudký zvrat osudu hlavního hrdiny nebudete dlouho čekat, a jak sám název filmu napovídá, svobodného černocha bude čekat 12 tvrdých let otročiny. Nabídnou se vám krásné záběry spojených státu. Jde o klasické drama, které především vsází na dobrý příběh. Připravte se tedy spíše na to, že lineární průběh filmu bude napínat především vaši psychiku než nervy.

Film již dostal Zlatého glóba v kategorii Film roku 2013 a těší se devíti nominacím na Oscara. Kolik si jich nakonec odnese snímek, od pro mne neznámého britského režiséra Steva McQueena, se ještě uvidí. Každopádně tenhle film se opravdu povedl, obsazení skvělé a dokonce si tam i štěknul Brad Pitt. Každopádně filmu opět vévodil Michael Fassbender a jeho „autentické“ předčítání Bible, kde nemlácení černochů je hřích bylo opravdu poučné.

 12-Years-a-Slave-2013-4