Vítejte na nových stránkách Slováckého krúžku Lužice.

Chasa informuje

11.7.2005 v 16:11 přidal

Vážení a milí spoluobčané, jménem Slováckého krúžku Lužice bych chtěl na úvod poděkovat za Vaši přízeň v uplynulém roce 2004. Neboť Vaší účastí na kulturních akcích, které pořádáme, nám dáváte najevo, že naše práce pro kulturní dění v Lužicích není marná a zbytečná. Zvláštní dík patří i Obecnímu úřadu Lužice za veškerou pomoc, kterou nám poskytuje, zahrádkářům a vinařům za organizaci koštu vín při některých akcích, TJ Sokol za vstřícný přístup při poskytování prostor Sokolovny, našim mužákům a jejich ženám za stálou podporu, Z. Vojtíškovi za „vození po hodech“ s koňmi a samozřejmě dalším organizacím a lidem, kteří nám i v maličkostech pomáhají. Díky Vám všem!

Jako už tradičně, na konci uplynulého roku jsme na Štěpána 26.12 .2004 volili stárky pro tento rok. Zvoleni byli Aleš Maršálek, Pavel Marada a Petr Janošek. Podobně si i děvčata zvolila své stárky – Petru Opršalovou, Ditu Šuralovou a Blanku Valentovou. Nezbývá nic jiného, než jim popřát, aby i v letošním roce odevzdali kulturnímu dění v obci maximum.

p7040031-z

V plánu na tento rok jsou prakticky stejné akce, s jakými jste se setkali i vloni. Každý rok začíná plesovou sezónou a ani letošní nebyl výjimkou – 5. Února se uskutečnil Krojový ples, zahájený předtančením moravské besedy za doprovodu DH Žadovjáci. 27. března se bude konat Velikonoční zábava spojená s ochutnávkou místních i přespolních vín. Na začátku prázdnin nebude chybět ani nejvýznamnější společenská akce v roce – a sice tradiční Cyrilské hody, které se uskuteční ve dnech 3. – 5. července „pod zeleným“ u Sokolovny. Počítáme i s předhodovou besedou u cimbálu, která by se měla konat 2. července. V době přicházejícího podzimu snad rádi navštívíte slavnost Vinobraní, která se uskuteční zřejmě 17. září v areálu Lidového domu. Možná rozšíříme počet uspořádaných akcí i o Dívčí vínek nebo Štěpánskou zábavu, ale to nemůžeme předem slíbit. Berte tento výčet kulturních akcí současně jako pozvánku na ně.

p7040092-z

Dále bychom chtěli občany Lužic upozornit na fakt, že moderní technologie pronikly už i do našich řad, a tak jsme vytvořili webové stránky Slováckého krúžku Lužice na adrese www.skl.luziceuhodonina.cz. Zde jsou k nahlédnutí například některé novinky z naší činnosti, chasovní kronika, fotogalerie či třeba seznam písniček o Lužicích. Takže neváhejte a klikejte.
Závěrem bychom rádi poprosili rodiče mladých dívek a chlapců, aby se snažili vést své ratolesti k lásce k tradicím našich předků a někdy vypravili děti či dospívající do kroje, ať už půjčeného nebo vlastního. Víme, že mnozí tak již konají, ale přesto bychom byli velmi vděční, kdyby se naše řady dále rozrůstaly. V případě Vašeho zájmu o jakékoliv informace ohledně kroje či čehokoliv jiného, co se týče folkloru, je Vám kdokoliv z nás plně k dispozici (Hubačka Vít nebo Jiří – tel. 518357637, Marada Pavel – tel. 518357567, Maršálek Aleš – email: almars@email.cz).

p7020151-z

p7040047-z

p7040054-z

p7040084-z
Za Slovácký krúžek Lužice Mgr. Vít Hubačka
foto – fotogalerie OU Lužice